45°29'17.5"N 13°35'01.0"E

Modra šola

Pridružite se naši mreži modrih šol pri izobraževanju, ukrepanju in vodenju na področju ohranjanja oceanov.

Kmalu bodo naša morja in oceani v rokah naslednjih rodov, zato lahko šole, ki sodelujejo v programu MODRA ŠOLA, pomagajo oblikovati svetlejšo prihodnost naših morij in s tem vseh nas.

V Zavodu YouSea se zavedamo, da bosta le izobraževanje in osveščanje zagotovila trajnost naših aktivnosti in projektov. Zdravje morja je odgovornost vseh nas, odvisno je od znanja in zavedanja prav vseh ljudi; tistih, ki ob njem živimo, ga obiščemo med počitnicami, po njem plujemo ali pa živimo daleč stran v mestih in ob rekah, ki se iztekajo v morja.

Zato smo vzpostavili program Modrih šol, ki podpira in povezuje izobraževalne institucije, ki želijo širiti znanje o varovanju morskih ekosistemov, trajnostnem upravljanju z morskimi viri in odgovornem ravnanju z naravo. Program ponuja praktične dejavnosti, kot so obiski obalnih območij, sodelovanje v projektih in interakcije s strokovnjaki s področja morskih znanosti, ki bodo poglabljali znanje otrok in v njih spodbujali kritično mišljenje ob obravnavi informacij o okoljskih problemih. Izobraževalni programi spodbujajo otroke k širjenju tega znanja med njihove starše in širšo javnost. Vsebine za pedagoge pa krepijo njihovo sposobnost predajanja funkcionalnega znanja o izbranih temah varstva morskih ekosistemov. Prav tako šolam nudimo tehnično in organizacijsko pomoč, ter pomoč pri vključitvi v različne mednarodne programe za podporo in mreženje, kot je Mreža evropskih modrih šol (Network of European Blue Schools).

S pristopom k programu Modrih šol izobraževalna institucija postanejo del podporne mreže, kjer skupaj z Zavodom YouSea razvijajo in vključujejo trajnostne vsebine v svoje šolske programe.

Hobotnica Tinta

Zaščitnica Modre šole je hobotnica Tinta, ki se rada in zelo hitro uči. Tako kot vse druge hobotnice ima tudi Tinta 3 srca, modro-zeleno kri, njenih 9 možgan pa ima več možganskih celic kot človek. Želimo si, da bi vsi učenci Modre šole imeli tri srca za ohranjanje morja, v katerem živi Tinta.

“Od vseh nevretenčarjev, živali, ki nimajo vretenčaste hrbtenice, med katere sodi kar 97% vseh živalskih vrst, so nam prav hobotnice v obnašanju najbolj podobne. Deloma tudi zato, ker nam vrnejo pogled, kot bi nas presojale. Glavni razlog pa je njihova spretnost. Osem lovk je opremljenih s stotinami priseskov; to jim omogoča ravnanje s predmeti – sposobne so, denimo, razpreti živo školjko, razstaviti sistem za filtriranje v akvariju ali odviti in zaviti pokrov kozarca za vlaganje. Po tem se ločijo od sesalcev, kakršni so delfini, ki so kljub nesporni inteligenci zaradi telesne zgradbe omejeni pri uporabi orodja in ne bi ničesar zlahka odvili. Hkrati so nam hobotnice tuje kakor zunajzemeljska bitja in naše domišljije.”

(Povzeto po National Geographic Slovenija, Čudežnih osem, 2016).

Fotografije: Borut Furlan

SPOŠTOVANI RAVNATELJI, SPOŠTOVANI UČITELJI,

TUDI VAŠA ŠOLA LAHKO POSTANE MODRA ŠOLA!

Vabimo vas, da se pridružite programu Modra šola, katerega cilj je izobraževati, ukrepati in voditi na področju ohranjanja morja. Verjamemo, da bo le ozaveščanje mladih generacij zagotovilo trajnost naših dejavnosti.

Pridružite se naši mreži Modrih šol in skupaj z nami razvijajte znanje in ljubezen do morskih ekosistemov ter skrbite za prihodnost naših oceanov.

Veselimo se sodelovanja z vami in vašo šolo pri ustvarjanju pozitivnih sprememb za prihodnost našega morja.

Za več informacij o programu in prijavi smo vam na voljo preko našega e-naslova modrasola.yousea@gmail.com ali preko telefona (051-362-922 ali 041-502-616).

Veselimo se sodelovanja z vami!

Lep pozdrav,

Ekipa Zavoda YouSea

  • Program ponuja vrsto praktičnih dejavnosti, ob katerih se učenci urijo v kritičnem razmišljanju o okoljskih problemih ter odgovornem ravnanju in delijo svoje znanje med starše in širšo skupnost. To so lahko delavnice, predavanja, terenski obiski obalnih območij, sodelovanje v raziskovalnih projektih s strokovnjaki s področja morskih znanosti. Pedagoški delavci pridobivajo znanje in veščine, ki jim omogočajo učinkovito predajanje teh tem svojim učencem. Šolam nudimo tudi tehnično in organizacijsko podporo pri izvedbi projektov modrih šol, vključno s pomočjo pri vključitvi v Mrežo evropskih modrih šol (Network of European Blue Schools).

    S pristopom v program Modra šola vaša šola postane del podporne mreže izobraževalnih ustanov, ki skupaj z Zavodom YouSea razvijajo in vključujejo trajnostne vsebine o morju in naravi v svoje šolske programe.

    • Izvedba izobraževalnih vsebin za šolsko skupnost (delavnice, predavanja, vodeni izleti, udeležba na dogodkih ipd.),

    • Razvoj interaktivnih izobraževalnih materialov za otroke (kvizi, delavnice, igre, delovni listi ipd.),

    • Izvedba izobraževalnih programov za pedagoške delavce (predavanja, usposabljanja),

    • Razvoj izobraževalnih materialov za pedagoške delavce (podporna gradiva s teoretičnim ozadjem izbranih tem),

    • Organizacijska in tehnična pomoč pri pridobivanju javnih sredstev in podporo pri vključitvi v Mrežo evropskih modrih šol (NEBS),

    • Podelitev certifikatov ustanovam s posebnimi dosežki.

    Kombinacija praktičnih pristopov, vključevanja skupnosti in izobraževalnih dejavnosti bo učencem pomagala razviti globje razumevanje in spoštovanje do morja in narave.

  • 1. IZOBRAŽEVALNE VSEBINE ZA ŠOLSKO SKUPNOST:

    • Predstavitev v obliki seminarja za šolsko osebje (predstavitev zavoda in njegovega dela, predstavitev programa Modra šola in uvod v problematike varstva morja)*,

    • Predstavitveno predavanje o izbranem izzivu za učence ali šolsko osebje*,

    • Ogled marikulture in Morske oaze Piran za učence ali šolsko osebje (plačljivo),

    • Predavanje o ekoloških in geografskih značilnostih slovenskega, Jadranskega in Sredozemskega morja*,

    • Delavnica o biodiverziteti slovenskega morja*,

    • Delavnica o invazivnih vrstah v Jadranskem morju*,

    • Delavnica o naravovarstvu in bontonu obnašanja na obali/plaži/ v naravi*,

    • Predavanje o trajnostnem turizmu povezanem z morjem in primerih dobrih praks*,

    • Predavanje o pomenu morskih trav za okolje in ljudi ter o grožnjah, ki jim pretijo**,

    • Predavanje o klapavicah in njihovem množičnem poginu**,

    • Predavanje o vplivu ogljikovega dioksida na morje in organizme v njem*,

    • “Mladi morski biologi” - delavnica participativne znanosti za mlade*,

    • “Sprehod s strokovnjakom” - terenski obisk po obali in bonton obnašanja v naravi (izlet, prihod udeležencev do dogovorjene lokacije v lastni režiji šol)*,

    • Delavnica o gojenju morskih organizmov*, 

    • Delavnica o morski hrani*,

    • Degustacija ribiških in ribogojskih proizvodov (plačljivo),

    • Morska kuharska delavnica za učence ali šolsko osebje (plačljivo),

    • Ustvarjalna delavnica z naravnimi in odpadnimi materiali (plačljivo),

    • Delavnica o odpadkih in/ali (mikro) plastiki*,

    • Postavitev potujoče razstave podvodnih fotografij Prebivalci tvojega morja (v trajanju največ 1 mesec)*,

    • Bralne urice o morju*, 

    • Usposabljanje za pedagoge (4/8/16/24/30 ur; plačljivo),

    • Interesna dejavnost - ustvarjalnost po navdihu narave (plačljivo),

    • Interesna dejavnost za učence po meri (20 ur; združuje zgoraj navedene teme; plačljivo).

    Delavnice v sodelovanju z našimi partnerji:

    • Vključitev v program mladi novinar* (v sodelovanju z Zavodom NOMED), 

    • Delavnica Pot mikroplastike od našega gospodinjstva do morja* (v sodelovanju z Zavodom NOMED),

    • Predavanje o delfinih (60 min), predavanje z delavnico (90 min), predavanje in vožnja z ladjico (120 min; plačljivo, v sodelovanju z društvom Morigenos) 

    • Predstavitev poklicev v navezavi z morjem (biolog, naravovarstvenik, raziskovalec, potapljač, ribič, ribogojec, fotograf)*, 

    • Delavnice v sodelovanju z drugimi lokalnimi organizacijami, povezanimi z morjem (Akvarij Piran, Akvarij Pula, Jadralni klub Pirat, krajinski parki, Zavarovano območje Miramare in podobno; plačljivo).


    Navedene aktivnosti so na voljo glede na našo razpoložljivost po predhodno soglasno dogovorjenih terminih. Seznam aktivnosti se bo lahko tekom izvajanja programa sproti dopolnjeval in prilagajal.

    *Aktivnosti sofinancira Ministrstvo za javno upravo v okviru javnega razpisa za razvoj in profesionalizacijo NVO in prostovoljstva 2024. Gradiva izražajo mnenje avtorjev in ne predstavljajo uradnega stališča MJU.

    **Aktivnost je vključena v projekt TEAMFORADRIS (IPA ADRION00205 TEAMFORADRIS), ki ga sofinancira Evropska unija v okviru programa Interreg IPA ADRION.

    2. IZOBRAŽEVALNI PROGRAMI ZA PEDAGOŠKE DELAVCE 

    Zavod razvija izobraževalne programe (npr. predavanja, delavnice, webinarje, usposabljanja), ki temeljijo na študijah primerov iz slovenskega morja in drugih držav. Cilj teh programov je izboljšati poznavanje slovenskega morja ter morskih ekosistemov na splošno med pedagoškimi delavci. Program bo vključeval prenos strokovnega znanja ter predstavitev izobraževalnih materialov za učence (kvizi, igre, aplikacije in podobno). Pripravili bomo tudi delavnice s predstavitvijo uporabe interaktivnih metod poučevanja (npr. uporaba igric, simulacij, kvizov, poskusov in terenskih aktivnosti). Zavod si prizadeva, da bodo izobraževalni programi za pedagoške delavce v prihajajočih letih ustrezno akreditirani tako, da jih bodo lahko udeleženci uveljavljali za napredovanje v skladu s Pravilnikom o napredovanju zaposlenih v vzgoji in izobraževanju v nazive (Uradni list RS, št. 91/2023). Po uspešnem zaključku izobraževanja bodo udeleženci prejeli potrdilo, ki bo veljalo kot dokazilo o opravljenem izobraževanju, in ko bo to omogočeno za pridobitev točk, potrebnih za napredovanje. 

    Vsebine so v pripravi; veseli bomo vaših predlogov. V kolikor vas določene vsebine zanimajo, vas prosimo, da nam pošljete predloge in povpraševanje, in program bomo sestavili na podlagi vaših želj in potreb.

  • Zavod članicam programa Modra šola nudi izvedbo brezplačnih aktivnosti po izbiri s seznama v naslednjem poglavju: 

    • 1 predstavitveno predavanje za zaposlene o problematiki izbranega letnega izziva letno,

    • 4 aktivnosti za učence letno, 

    • 1 aktivnost za pedagoge letno in

    • postavitev mobilne razstave podvodnih fotografijPrebivalci tvojega morja na 3 leta v skladu z razpoložljivostjo.


    Dodatne aktivnosti nudimo proti plačilu. Brezplačne aktivnosti bomo izvajali v skladu z našimi razpoložljivimi sredstvi in kapacitetami. V primeru izčrpanja sredstev ali kapacitet bomo obseg ponujenih aktivnosti ustrezno prilagodili. Če pridobimo namensko financiranje, bomo število brezplačnih aktivnosti povečali.

  • Pri izobraževanju in ukrepanju za ohranjanje morij in oceanov nas vodijo Zaveze Modre šole:

    1. Izobražujemo učence, šolsko in lokalno skupnost o pomenu varovanja morij, trajnostnem upravljanju z morskimi viri ter o grožnjah, kot so prekomerni ribolov, onesnaževanje (zlasti s plastiko) in podnebne spremembe. Ozaveščamo in spodbujamo k ukrepanju v vsakdanjem življenju. Tematike varovanja morji in oceanov ter biotske raznovrstnosti vključujemo v šolske učne načrte in projekte z uporabo inovativnih metod, kot so natečaji, delavnice, predavanja, ozaveščevalne kampanje, razstave, seminarji, okrogle mize, debate, terenske raziskave in prireditve za učence, šolsko osebje in lokalno skupnost.

    2. V šoli uvajamo okolju prijazne prakse, kot so zmanjšanje uporabe embalaže za enkratno uporabo, zmanjšanje porabe vode in energije, organiziranje izmenjevalnice oblačil, šolskih pripomočkov in drugih rabljenih predmetov, spodbujamo ponovno uporabo, popravila in uporabo okolju prijaznih izdelkov v razredu in šoli (npr. steklenice za večkratno uporabo, recikliran papir in okolju prijazna čistila).

    3. Šolsko skupnost spodbujamo k zmanjšanju svojega okoljskega odtisa s souporabo avtomobilov, uporabo javnega prevoza ali hojo in kolesarjenjem v šolo.

    4. Izobražujemo o trajnostni izbiri morske hrane in njenem vplivu na okolje ter spodbujamo odgovorno potrošnjo morskih virov. Na naših dogodkih, kjer se streže morska hrana, bomo zagotovili trajnostno pridelane ali trajnostno ulovljene morske proizvode. Poskušamo kupovati lokalno pridelano in sezonsko hrano. Zmanjšujemo količino zavržene hrane z odgovornim načrtovanjem obrokov, nastale organske odpadke pa kompostiramo ali poskrbimo za njihovo pravilno odlaganje.

    5. Organiziramo letne čistilne akcije v okolici svoje šole, na morskih, jezerskih ali rečnih obalah in območjih ali druge aktivnosti, ki prispevajo k ohranjanju čistega okolja in zmanjšanju onesnaževanja morij, v katerih aktivno sodelujejo učenci, učitelji ali ostali šolski delavci in/ali starši.

    6. Organiziramo ekskurzije v zaščitena morska območja, obale, obmorske krajinske parke, naravoslovne muzeje, akvarije ali druge izobraževalne ustanove, kjer učenci pridobijo praktične izkušnje za odgovorno ravnanje v naravi in globlje razumevanje morskega in naravnega okolja.

    7. Učence ozaveščamo o povezavi med okoljsko trajnostjo in socialno pravičnostjo in te tematike vključujemo v učni proces. Učence ozaveščamo o globalnih okoljskih neenakostih in vplivih podnebnih sprememb na različne skupine ljudi, vključno z ranljivimi.

    8. Organiziramo delavnice, predavanja, dneve odprtih vrat za otroke, starše in ostale krajane, kjer jih seznanjamo z okoljskimi izzivi in trajnostnimi praksami. Na ta način spodbujamo širšo okoljsko ozaveščenost in odgovorno ravnanje tudi v domačem okolju, kar pomembno prispeva k doseganju trajnostnih ciljev.

    9. Aktivno podpiramo lokalne ali nacionalne pobude za varstvo okolja in sodelujemo z lokalnimi organizacijami, ki se osredotočajo na varovanje morij in oceanov.

    10. Samostojno prepoznavamo naravovarstvene izzive v lokalni skupnosti ter na širši ravni. Učenci, učitelji in strokovnjaki razvijamo inovativne rešitve in začenjamo pobude za ohranjanje in varstvo naravnih virov ter zmanjševanje negativnih vplivov na morsko in kopensko okolje.

    Ta seznam dejavnosti zagotavlja celovit pristop k izobraževanju učencev o ohranjanju morja in spodbujanju do okolja prijaznih praks.

    Modra šola mora stremeti k naslavljanju vseh zavez, v enem letu pa naj s svojimi aktivnostmi aktivno izpolnjuje najmanj tri.

  • 1. IZBIRA LETNEGA IZZIVA

    Ob začetku novega šolskega leta Modra šola izbere enega izmed podanih izzivov, ali pa si zamisli svoj izziv, ki ga bo skozi leto obravnavala. Učenci bodo skozi celotno šolsko leto podrobno spoznavali izziv ter pod mentorstvom pedagoških delavcev in Zavoda YouSea razvijali rešitve in predloge za njegovo obravnavo. Učenci naj tekom leta v sklopu šolskih aktivnosti pripravijo inovativne predloge rešitev, ki jih lahko predstavijo v različnih oblikah (npr. razstava umetniških izdelkov, gledališka predstava, novinarski članki, ulične akcije, udeležba na tekmovanjih in natečajih ipd.).

    Možni izzivi:

    • Nova morska oaza,

    • Prebivalci tvojega morja,

    • V spomin velikim,

    • Zeleni morski zakladi**,

    • Množični pogin klapavic**,

    • Lepše, kot je bilo,

    • Ogljikov dioksid in morje,

    • ali izziv po vaši izbiri.

    **Aktivnost je vključena v projekt TEAMFORADRIS (IPA ADRION00205 TEAMFORADRIS), ki ga sofinancira Evropska unija v okviru programa Interreg IPA ADRION.

    2. KORIŠČENJE UGODNOSTI PROGRAMA

    Modra šola mora tekom šolskega leta koristiti najmanj 3 aktivnosti zavoda.

    3. SLEDENJE ZAVEZAM MODRIH ŠOL

    Modra šola se v vseh aspektih svojega delovanja (v okviru svojih zmožnosti) drži in realizira zaveze Modre šole. Stremi k izpolnjevanju najmanj treh zavez na leto. O tem poroča v periodičnih poročilih.

    4. KOMUNICIRANJE IZVEDENIH AKTIVNOSTI

    Modra šola si prizadeva aktivno promovirati program Modra šola. Šola o aktivnostih, ki jih izvaja v sklopu programa, objavlja na socialnih omrežjih, svoji spletni strani, v šolskem glasilu in v medijih. Prav tako si prizadevajo enako tudi na prireditvah, predstavah, razstavah ali podobnih dogodkih, ki obravnavajo teme programa. Objave morajo vsebovati omembo programa “Modra šola” in “Zavod YouSea”. Kjer je to mogoče, naj objave vsebujejo tudi logotip Modre šole.

    5. REDNO POROČANJE

    Modra šola mora redno izvajati periodično poročanje o izvedenih aktivnostih. Šola v dodeljeno mapo Google Drive 2-krat letno (31. avgust in 28. februar) odda preprosto poročilo, v katerem dokazuje izpolnjevanje zgoraj navedenega.

  • Modre šole lahko tekom sodelovanja v programu pridobite trajnostne certifikate, ki potrjujejo vaš prispevek k trajnostnim praksam in vzgoji okoljsko odgovornih mladih. Ti so podeljeni glede na zavezanost in aktivnost posamezne Modre šole. Izpolnjevanje kriterijev za podelitev certifikata Modre šole dokazujete z vsakoletnimi periodičnimi poročili.

    1. Stopnja: Bronasti certifikat

    Modra šola je v svoje aktivnosti vpeljala teme morja in ohranjanja njegove biotske raznovrstnosti. Šola je izvedla najmanj 5 aktivnosti v tekočem ali preteklem letu. Ni še ključno integrirala tematik varovanja morja v dolgoročno delovanje.

    2. Stopnja: Srebrni certifikat

    Modra šola je najmanj eno leto aktivno vključena v program Modra šola. Teme morja in njegovega varovanja je ključno integrirala v kurikulume in ima izdelan načrt za njihovo izvajanje.

    3. Stopnja: Zlati certifikat

    Modra šola je najmanj tri leta vključena v program Modra šola. Teme varstva morja je ključno integrirala v kurikulume in ima izdelan dolgoročni načrt za njihovo izvajanje.

    4. Stopnja: Biser Modre šole

    Certifikat za šole, učence, učitelje ali drugo šolsko osebje ter starše, za izjemne dosežke, ki se podeljujejo po presoji Zavoda YouSea.

    Zavod YouSea bo izvajalcem projekta (šolsko osebje, učenci, starši, umetniki) izdajal tudi dodatna potrdila o izvedenih aktivnostih.

  • S pristopom k programu Modrih šol bo vaša šola postala del podporne mreže izobraževalnih ustanov, ki skupaj z Zavodom YouSea razvijajo in vključujejo trajnostne vsebine v svoje šolske programe. Vsaka šola, ki se vključi v program, podpiše zaveze, ki jih bo izpolnjevala tekom članstva. Vsako leto je potrebno aktivno naslavljati najmanj tri zaveze, kar se dokazuje v periodičnih poročilih o izvedenih aktivnostih.

    Če ste ocenili, da je vaša ustanova pripravljena aktivno prispevati k varovanju morskih ekosistemov in izobraževanju mladih o trajnostnem ravnanju z naravo, vas vabimo, da oddate prijavne dokumente in postanete del naše mreže Modrih šol: 

    1. Izpolnite pristopno izjavo, v kateri se zavežejo k izpolnjevanju zavez Modre šole, ki jih bodo tekom šolskega leta aktivno naslavljale, ter v kateri izberejo projektnega vodjo ali koordinatorja na šoli,

    2. Izpolnite prilogo pristopni izjavi, ter

    3. Oba dokumenta pošljite Zavodu YouSea po e-pošti na naslov: modrasola.yousea@gmail.com.

Modre šole z našim certifikatom


Modri certifikat

PRVA ŠOLA, KI SE JE PRIDRUŽILA NAŠI POBUDI ZA IZOBRAŽEVANJE O OHRANJANJU MORJA IN JE S TEM POSTALA MODRA ŠOLA, JE LJUDSKA ŠOLA LIPA OB VRBI - VOLKSSCHULE LIND OB VELDEN

Ljudska šola Lind ob Velden se je spomladi leta 2023 za nekaj časa spremenila v morje. Prav vsi otroci, učitelji, ravnatelj, lokalni umetniki in vaška skupnost so se vključili v projekt za ohranjanje morja. V galeriji fotografi si oglejte nekaj utrinkov pestrega dogajanja na šoli in izven nje.

GALERIJA

prva Modra šola

Fotografije: Erich Angermann, Gorazd Šinik, Christian Zeichen.


MODELNA ŠOLA KONZORCIJA POVEZANI ZA MORJE


OSNOVNA ŠOLA CIRILA KOSMAČA PIRAN

POSTALA MODELNA ŠOLA, NA KATERI BOMO POSKUSILI VSE PROGRAME KONZORCIJA POVEZANI ZA MORJE

Marca 2025 so na Osnovni šoli Cirila Kosmača Piran gostili razstavo podvodnih fotografij priznanega avtorja Boruta Furlana. Učenci so si razstavo z naslovom Prebivalci tvojega morja najprej pozorno ogledali, nato so prebivalce podvodnega sveta narisali in o njih izvedeli marsikaj presenetljivega. Čudovite izdelke, ki so nastali izpod spretnih rok tretješolcev, si oglejte v spodnji galeriji.

Fotografija: OŠ Piran


FIRST LEGO LEAGUE


Mladi inovatorji za varovanje morja – sodelovanje z ekipami First Lego League

First Lego League (FLL) je mednarodni izobraževalni program, ki otroke med 9. in 16. letom spodbuja k raziskovanju, ustvarjalnemu razmišljanju in iskanju rešitev za izzive iz resničnega sveta. Tekmovanje združuje robotiko, raziskovalno delo in vrednote, kot so sodelovanje, vključevanje in pozitivni vpliv na skupnost.

Tema letošnje sezone 2024/2025 nosi naslov POD GLADINO (SUBMERGED) in mlade raziskovalce vabi, da se potopijo v skrivnostni svet oceanov. Ekipe so raziskovale, s kakšnimi težavami se soočajo znanstveniki in raziskovalci morja – od pomanjkanja podatkov do degradacije morskih habitatov – ter iskale rešitve, ki bi pomagale ohraniti zdravo morsko okolje. Pri tem so vzpostavljale stike s strokovnjaki, med drugim tudi z nami, Zavodom YouSea, in svoje zamisli razvile v inovativne projekte, ki združujejo znanost, trajnost in domišljijo.

Med njimi so se tri ekipe odločile svoje projekte osredotočiti na varovanje morske biodiverzitete. Povabile so nas, strokovnjake Zavoda YouSea, k sodelovanju, svetovanju in izmenjavi znanja. To so bili:

ČELJUSTNIKI

Osnovna šola dr. Bogomirja Magajne Divača

ROBOREX

Osnovna šola Vižmarje Brod

CRUSTULUM

Osnovna šola Črni Vrh


čeljustniki

OSNOVNA ŠOLA dr. Bogomirja Magajne Divača

Ekipa Čeljustniki je svojo pozornost usmerila v ustvarjanje nove različice Morske oaze Piran, s katero bi prebivalcem morja zagotovili dodatne trdne površine in zatočišča. Njihova ideja je temeljila na uporabi obstoječih, lahko dostopnih gradbenih materialov, kot so betonske cevi, apnenčaste skale in kovinske mreže, ki bi jih postavili ob obstoječo kanalizacijsko cev. Struktura bi tako postala novo rastišče za številne morske organizme, hkrati pa bi bila zasnovana čim bolj preprosto, učinkovito in okolju prijazno.

Svoj model so izdelali iz odpadnega kartona, peska in drugih naravnih materialov ter ga predstavili v obliki domiselne zgodbice. V njej v kateri palčki Čeljustniki s pomočjo viteza Leana, vitezinje Irene in vile Hane rešujejo morje in opozarjajo na pomen varovanja morskega okolja.

Poseben dosežek skupine je tudi ta, da so svoje sporočilo o pomenu varovanja morja ponesli širše – o svojem projektu so ozaveščali tudi v prispevku na RTV Slovenija!


ROBOREX

OSNOVNA ŠOLA VIŽMARJE BROD

Ekipa Roborex je svojo raziskovalno nalogo naslovila z rimajočim in sporočilnim geslom »Naredimo habitat iz gline, da življenje v morju ne mine«. Osredotočili so se na izdelavo morske oaze, ki bi prebivalcem slovenskega morja nudila varna in trajna zatočišča. Njihov pristop je temeljil na gradnji posamičnih glinenih elementov, zasnovanih posebej za potrebe različnih vrst morskih organizmov. Elemente so med seboj povezali v enotno strukturo s pomočjo kovinskih žic, celoto pa zaščitili s kovinsko kupolo. Ta naj bi zagotavljala odpornost proti zunanjim vplivom, kot so sidranje čolnov ali ribolov, ter podaljšala obstojnost in učinkovitost morske oaze v resničnem okolju. 

Z inovativnim pristopom, tehnično dovršenostjo in ekipnim duhom so si prislužili 4. mesto na državnem tekmovanju in 6. mesto v regiji Adria, kar je izjemen dosežek za tako mlado ekipo. Čestitke Roborexi!

Fotografija: Saša Huzjak / SHtudio.eu.


CRUSTULUM

OSNOVNA ŠOLA ČRNI VRH

Ekipa Crustulum si je kot izziv izbrala varovanje velikega leščurja (Pinna nobilis), morske školjke, ki je zaradi številnih vplivov danes ena najbolj ogroženih vrst v Sredozemlju. Učenci so raziskali vzroke za njeno izginjanje – med njimi pojav bolezni, podnebne spremembe in vpliv človeka – ter razmišljali, kako bi lahko pripomogli k njeni zaščiti.

V sklopu raziskovalnega dela so se preobrazili v prave morske raziskovalce – obiskali so Morsko biološko postajo in se povezali tudi z nami, Zavodom YouSea. Na obeh lokacijah so jim strokovnjaki predstavili različne vidike problema in možne rešitve. Na podlagi teh spoznanj so razvili idejo o zaščitni kovinski ograji, s katero bi obstoječe primerke velikega leščurja v naravi zaščitili pred plenilci – tudi človeškimi.

Iskreno jim čestitamo za njihovo inovativnost in pogum – že v svojem drugem letu sodelovanja v programu so se uvrstili na državno tekmovanje, kar je dosežek, vreden posebnega priznanja.


DOGODKI MODRIH ŠOL