45°29'17.5"N 13°35'01.0"E
Morska oaza Piran
45°29'17.5"N 13°35'01.0"E
Morska oaza Piran je prva in edinstvena podvodna struktura v slovenskem morju, namenjena razvoju trajnostne večtrofične akvakulture in varovanju biotske pestrosti morja. Na muljanatem morskem dnu tvori trdno površino, ki zagotavlja bivališča in skrivališča za mnoge morske organizme, kot so mnogoščetinci, mahovnjaki, plaščarji, ribe, raki, školjke in spužve.
Vse, kar morate vedeti o Morski oazi Piran
VIZIJA IN POSLANSTVO
Na morsko dno smo postavili Morsko oazo Piran, na katero so se že v nekaj mesecih po njeni postavitvi pritrdili številni mladi morski organizmi. Postala je inovativno gojišče morskih organizmov in dom ter varno zatočišče številnim izginjajočim vrstam rib, rakov, mehkužcev in drugih morskih organizmov, ki jim nerazgibano in zaradi vpliva človeka vsako leto manj primerno in bolj zamuljeno dno Piranskega zaliva, nudi vse manj ustreznih bivališč.
O projektu
Morska oaza Piran, ki se vzpostavlja, ima podobno vlogo kot naravni podvodni grebeni, ki jih v slovenskem morju in celem Severnem Jadranu skorajda ni. Povečuje obseg trdnega dna in s tem zagotavlja bivališča, skrivališča in zatočišča za morske organizme ter vpliva na ohranitev biotske pestrosti morja. Vanjo je naseljujejo tudi številni mladi osebki komercialno zanimivih vrst, s čimer bo sčasoma vplivala tudi na trajnostno ribištvo in ribogojstvo in služila kot model za razvoj več trofične marikulture.
Vanjo se naseljujejo številni filtratorski organizmi, ki lokalno povečujejo samočistilno sposobnost morja in tako vplivajo na njegovo kakovost in regeneracijo. Številni od teh organizmov tvorijo lupinice iz kalcijevega karbonata in s tem zmanjšujejo količino toplogrednega plina CO2 tako v morju, kot tudi v atmosferi. V obdobjih pomanjkanja kisika na morskem dnu, kar se je v preteklosti v Severnem Jadranu večkrat zgodilo, bo služila kot zatočišče in repopulacijsko jedro za ogrožene organizme. Morska oaza Piran nudi tudi izjemno priložnost za raziskovanje, opazovanje in izobraževanje.
Pridruži se nam
Tudi tebe vabimo k sodelovanju in podpori projekta Morske oaze Piran, edinstvenega podvodnega gojišča in zatočišča za morske organizme v Piranskem zalivu.
S tem temeljnim projektom Zavoda YouSea, Morsko oazo Piran – Sea Oasis Piran, ki ji bodo kmalu sledile tudi druge, si želimo, da bi skupaj morju vrnili vsaj delček tistega, kar nam vsakodnevno daje že od nekdaj.
Morska oaza Piran - 11 meseceV po postavitvi, FOTO bORUT FURLAN
Vsa potrebna sredstva za postavitev prve Morske oaze Piran je v celoti zagotovilo podjetje BAUHAUS, glavni sponzor in partner zavoda yousea in Morske oaze Piran.
Do potankosti domišljen projekt in maketa za prvo podvodno strukturo sta nastala že pred 30 leti.
Morska oaza Piran – v dobro morja in ljudi
Ugo Fonda, biolog, potapljač in velik ljubitelj ter poznavalec morja, je idejo o morskem zatočišču začel razvijati že leta 1990. Bil je vizionar, ki je navduševal s svojimi številnimi drznimi idejami in jih z neumornim in nalezljivim entuziazmom spreminjal v resničnost.
Z izjemo te, ki mu je bila najbolj pri srcu: zgraditi podvodni park - morsko oazo, ki bi postala dom in zatočišče številnim morskim organizmom. Danes, še bolj kot pred leti, je postala izvedba celotnega, do vseh podrobnosti domišljenega projekta, nujna in pomembna, saj obremenitev morja zahtevajo iz leta v leto večji davek. Zato smo se v Zavodu YouSea odločili in idejo dodatno nadgradili z dodatnimi znanji s področja marikulture in jo tako uspeli izvesti.
Morska oaza Piran je prejemnica nagrade BIG SEE Product Design Award 2024 – zmagovalka v kategoriji Urbanizem in javno dobro.
1.
PRVA STRUKTURA - MORSKA OAZA PIRAN
Morsko oazo Piran sestavljajo premišljeno oblikovani elementi iz betona z vstavljenimi apnenčastimi kamni. Beton in apnenec sta ekološko sprejemljiva in bosta svojemu namenu služila vsaj stoletje. Strukturo sestavlja podstavek, na katerega je naloženih 5 rastnih plošč. Je 5,5 m široka, 3 m visoka in 3,5 m dolga. V kratkem času so se nanjo naselili mnogi morski organizmi in že je začela služiti svojemu namenu.
Skupaj za razširitev Morske oaze – nove strukture - SKUPINSKO ZBIRANJE SREDSTEV
V naslednji fazi želimo Morsko oazo Piran razširiti in obstoječo prvo strukturo na osnovi dosedanjih ugotovitev postaviti več različnih elementov, ki bodo skupaj imeli multiplikativni pozitivni učinek. Poleg svoje primarne vloge za razvoj več trofične marikulture, bodo te strukture, podobno kot naravni podvodni grebeni, lokalno pozitivno vplivale na ohranjanje biotske raznovrstnosti morja, povečale bodo obseg trdnega dna in s tem zagotavljale več bivališč za odrasle morske organizme in za njihove mladice, ter posledično vplivale na kakovost in regeneracijo morja.
Za dosego tega cilja začenjamo skupna zbiranja sredstev, s katerimi bomo skupaj zagotovili financiranje za postavitev novih struktur. Vabimo vse, ki jim je mar za naše morje, da se nam pridružijo, da bomo skupaj ustvarili trajen vpliv v dobro morja in ljudi.
2.
druga striutura - CLADOCORA
Drugo strukturo smo poimenovali Cladocora, po jadranski kameni korali, za katero upamo, da se bo, poleg drugih organizmov, pomembnih za gojenje – naselila na tej novi podvodni enoti. Struktura Cladocora bo velika 6,00 m x 2,15 m x 4,00 m. Sestavljena bo iz osnovne nosilne plošče, ki bo položena na morsko dno, in več dodatnih plošč enakih dimenzij, namenjenih pritrjevanju.
Celotna struktura bo izdelana iz mrežastih železnih plošč z optimalno velikimi očesi – dovolj velikimi, da bodo omogočala nemoten pretok sveže morske vode, bogate s kisikom in hranili, ter hkrati dovolj majhnimi, da bodo preprečevala vstop večjim plenilcem.