45°29'17.5"N 13°35'01.0"E

ODKRIVANJE MORSKE OBALE S STROKOVNJAKOM

Voden raziskovalni sprehod ob obali s strokovnjaki varstva narave.

Odkrijte obalni svet in spoznajte edinstvene ekosisteme slovenske obale, kjer se prepletajo naravne in kulturne posebnosti. Voden raziskovalni sprehod ob morju z izkušenim naravoslovcem razkriva raznolikost življenjskih okolij,

Voden raziskovalni sprehod ob obali s strokovnjaki varstva narave.


Odkrijte obalni svet in spoznajte edinstvene ekosisteme slovenske obale, kjer se prepletajo naravne in kulturne posebnosti. Voden raziskovalni sprehod ob morju z izkušenim naravoslovcem razkriva raznolikost življenjskih okolij, kot so travniki morske cvetlice pozejdonke (Posidonia oceanica) – izjemno pomemben, a ogrožen habitat v Sredozemlju, ki nudi zatočišče številnim vrstam morskih organizmov, flišni klifi, značilni za naše obalno območje, ki razkrivajo geološko zgodovino prostora in nudijo življenjski prostor različnim vrstam, kamnita dna, peščeni in muljasti sedimenti ter biogeni grebeni, ki jih oblikujejo korale, školjke in drugi organizmi ter predstavljajo pomemben temelj morskega življenja. Spoznate tudi številne morske organizme, ki v teh habitatih prebivajo – od nevretenčarjev, rib in školjk do manj opaznih, a ekološko ključnih vrst.
Ti navdihujoči sprehodi ponujajo vpogled v vplive človekovih dejavnosti na morsko okolje in ozavešča o vlogi posameznika pri ohranjanju občutljivih habitatov. V spremljavi strokovnjaka oživite zgodbe morskega sveta in doživite obalo na nov, poglobljen način.

Komu je doživetje namenjeno?

Program vodenih raziskovalnih sprehodov je primeren za različne skupine obiskovalcev, od posameznikov, parov in družin, manjših skupin prijateljev,  do šolskih skupin. Program nagovarja tiste, ki si želijo poglobljenega razumevanja slovenskega morja in iščejo edinstveno doživetje v naravi, ne le rekreacije. Za družine je program privlačen zaradi izobraževalne vsebine, za ljubitelje narave pa zaradi priložnosti za poglobljen vpogled v morski ekosistem. 

Kaj boste doživeli?

Skupaj z nami se podajte se na raziskovalni vodeni sprehod ob slovenski obali in odkrijte raznoliko morsko življenja. Med raziskovanjem boste spoznali pestre habitatne tipe, od trdnega in muljevitega dna do podvodnih travnikov in skalnatih plitvin, visokih flišnatih klifov, kjer domujejo redki in ogroženi predstavniki morske flore in favne.
Opazovali boste lahko drobne vetrnice, rake, mehkužce, različne vrste rib in – če bomo imeli srečo – celo nežne morske konjičke, morske želve in delfine. Ob vsakem koraku boste odkrivali, kako pomembna so ta območja kot zatočišča, prehranjevališča in drstišča številnih morskih organizmov.
Vaša prisotnost ni le opazovanje narave – je tudi dejanje podpore. Z udeležbo v tem doživetju prispevate k ohranjanju morskih ekosistemov in pomagate širiti zavest o pomenu njihove zaščite.

 

Učite se med raziskovanjem

Pod strokovnim vodstvom morskih biologov in naravovarstvenikov se boste sprehodili ob morski obali in odkrivali življenje na obanem pasu našega morja, kjer se skriva najbolj raznovrstni ekosistem. Spoznali boste raznovrstne organizme od morskih alg, iglokožcev, plaščarjev, cevkarjev do ožigalkarjev, mehkužcev in rib. Hkrati se boste seznanili z dejavniki, ki ogrožajo biotsko raznovrstnost. Na poti se boste zagotovo srečali z nekaj takimi, ki imajo velik vpliv na življenje v morju, kot so cigaretni ogorki, vlažnih robčkov, zamaški steklenic in plastenk, vrečk in ostali odpadki, ki ogrožajo morske organizme, neposredno pa imajo velik vpliv tudi na kakovost življenja ljudi. Ravno spoznavanje načinov, kako lahko sami prispevate k ohranjanju prijaznega življenjskega okolja morskim organizmov, je najbolj dragoceno darilo, ki ga boste lahko odnesli s seboj domov.

Okusite istrsko tradicijo

Med raziskovanjem obalnega pasu vas čaka okusna istrska malica, kot je nadevana istrska fokača, ki si jo bomo privoščili med postankom ob morski obali.

 

Zakaj je morsko obrežje tako pomembno?

Morsko obrežje predstavlja najbolj pester predel našega morja z vidika biotske raznovrstnosti in morskih habitatov. Večina naših sprehodov poteka izven zavarovanih območij, saj so tudi ta obmorska okolja izjemno lepa, biotsko bogata in polna zanimivosti. Tako lahko opazujemo večino ključnih naravnih pojavov, ne da bi dodatno obremenjevali najbolj občutljiva zaščitena območja, čeprav po dogovoru sprehode izvajamo tudi znotraj njih. Slovenska obala obsega le manjši del zavarovanih območij, ki predstavljajo zgolj nekaj odstotkov slovenskega morja in obale, od Krajinskega Parka Debeli rtič, Krajinskega Parka Strunjan, Naravnega Spomenika Rt Madona in Krajinskega parka Sečoveljske soline. 

V Krajinskem parku Debeli rtič vas večji del varovanih naravnih posebnosti pričaka na območju krajinskega parka med plažo Valdoltra in Lazaretom. Obsežen, izredno plitev obalni pas je osrednja značilnost morskega dela parka in se razteza do okrog 100 metrov od obale ter le redko presega globino 5 metrov. Nad zahodnim delom Ankaranske obale (dolge 12 km) se dviguje visok in zelo slikovit flišni klif s široko morsko plitvino, na vzhodu pa ob izlivu reke Rižane obala prehaja v ravnico. Na obalni ravnici vzhodno od Ankarana si pri Sv. Nikolaju bomo lahko ogledali edinstveni sredozemski slani travnik. V morju pa so ključni habitatni tipi trdnega in muljevitega dna, kjer živijo redki, ogroženi predstavniki morske flore in favne: veliki leščur, dolgonosi morski konjiček, mali morski pajek, sredozemska kamena korala, glavata kareta in sredozemski vranjek. Nedaleč od tam, v zalivu Svete Katarine, bomo lahko raziskovali  pokopališče školjk, kjer se nahaja kar 234 vrst polžev Tržaškega zaliva.
Krajinski park Strunjan, ki ga na severni strani krasi 80 metrov visok flišni klif z naravnim morskim obrežjem, se preko prisojnih in obdelanih pobočij spušča proti jugu vse do doline potoka Roja, morske lagune in še delujočih solin. Laguna in soline so stičišče morskega in kopnega vodnega okolja s specifičnimi ekološkimi razmerami, ki pogojujejo posebej prilagojene življenjske oblike. Zaradi svojih geoloških in geomorfoloških značilnosti, velike biotske pestrosti so izjemnega pomena z vidika varovanja naše naravne dediščine. Obalno območje od Simonovega zaliva do Strunjana je najdaljši neprekinjen del naravne obale v Tržaškem zalivu.

Ko stojimo na Piranski punti in se razgledujemo v smeri proti Benetkam, nihče ne sluti, kaj vse se dogaja v morju, manj kot 20 metrov od obale. Naravni spomenik Rt Madona je bivališče neverjetno pestre množice podvodnih rastlin in živali. Razprostira se v globino 38 metrov, ki je tudi najgloblja točka Tržaškega zaliva, ki med domačini nosi tudi ime “Podvodni Triglav”.

Raznovrstnost življenjskih okolij in njihova ohranjenost botrujeta izjemni biotski raznolikosti, ki nam jo lahko pomagate ohraniti s pravilnim vedenjem in upoštevanjem varstvenih predpisov. Krajinski park Sečoveljske soline, ki leži na skrajnem jugozahodnem delu Slovenije ob ustju reke Dragonje, predstavljajo največje še delujoče soline v Sloveniji in eno redkih območij v Sredozemlju, kjer se sol še vedno pridobiva na tradicionalen, okolju prijazen način. Park, ki obsega približno 750 hektarjev, je razdeljen na dva dela: Lera, kjer solinarji še vedno ročno pridelujejo sol, in Fontanigge, opuščeni del solin, kjer so ohranjene številne solinarske hiše in kjer se nahaja Muzej solinarstva.​ Poleg bogate naravne in kulturne dediščine so soline izjemno pomembne tudi z naravovarstvenega vidika. Območje je vključeno v omrežje Natura 2000 in je razglašeno za Ramsarsko območje zaradi svoje biotske raznovrstnosti. V parku je bilo zabeleženih več kot 280 vrst ptic, med njimi številne ogrožene in redke vrste, kot so čigre, deževniki in različne vrste čapelj. Soline so tudi pomembno prezimovališče in selitvena postaja za številne vrste vodnih ptic. V parku in na morski obali uspevajo številne vrste zanimivih rastlin.

Kako lahko z odgovornim odnosom pomagate ohranjati morje?

- Ne dotikajte se morskih organizmov in jih ne hranite.
- Ne uničujte in ne vznemirjajte živih bitij.
- Ne odnašajte spominkov iz narave.
- Če med sprehodom opazite odpadke, jih poberite – majhna dejanja lahko naredijo veliko razliko.
- Upoštevajte varnostna navodila vodnikov, da zaščitite sebe in morski ekosistem.

- Ne dotikajte se živih morskih organizmov in jih ne hranite
- Ne uničujte in ne vznemirjajte živih bitij – spoštujte njihov življenjski prostor.
- Ne odnašajte spominkov iz narave – školjke, kamni, les in druge naravne najdbe pustite v okolje, kjer imajo svojo vlogo.

- Vse svoje odpadke vedno odnesite s seboj – narava ni prostor za smeti.

- Če med sprehodom opazite odpadke, jih poberite – tudi majhna dejanja lahko naredijo veliko razliko.

- Upoštevajte varnostna in naravovarstvena navodila vodnikov – tako zaščitite sebe, druge in morski ekosistem.

- Ne hodite po občutljivih habitatih.

- Izogibajte se uporabi plastičnih izdelkov za enkratno uporabo – vodo prinesite v steklenički ali drugi embalaži za večkratno uporabo, da vaš obisk ne bo puščal sledi.
S tem, ko raziskujete morsko obalo in uživate v njeni lepoti, ne skrbite le za svoje zdravje in dobro počutje, temveč tudi aktivno prispevate k ohranjanju narave in bogastva morja.

 

Kaj morate prinesti s seboj?

- Udobno obutev.
- Steklenico z vodo. 

- Poleti in v toplem vremenu udeležencem svetujemo, da vzamejo s seboj sredstva za zaščito pred soncem, kot so sončna očala, kape, klobuki in kreme za sončenje. Pozimi in v hladnem vremenu priporočamo topla oblačila in vetrovke.

 

Podrobnosti doživetja:

- Lokacija: Po dogovoru.
- Zbirno mesto: Po dogovoru.
- Trajanje: Približno 2 uri.
- Cena: 35 EUR na osebo.
- Minimalno število udeležencev: Za izvedbo doživetja sta potrebni vsaj 4 udeleženci.
- Maksimalno število udeležencev: Da zagotovimo ekskluzivno in osebno izkušnjo, so naša doživetja omejena na največ 12 udeležencev.
- Družinam prijazno doživetje: Primerno za vse starosti.


Pomembne informacije:

- V primeru slabega vremena bo dogodek lahko prestavljen na drug datum.
- Obvezna predhodna rezervacija – mesta so omejena in so na voljo po principu "kdor prvi pride, prvi melje". Priporočamo, da rezervirate svoje doživetje čim prej, da si zagotovite mesto.

Rezervirajte svoje mesto in se pridružite gibanju za varstvo oceanov!

E-naslov: zavod.yousea@gmail.com
Telefon: +386 41 502 616; +386 51 362 922

 

Zakaj se nam pridružiti?

Zavod YouSea, nevladna organizacija za varstvo morske biodiverzitete, vam ponuja edinstveno priložnost za raziskovanje morske obale v družbi strokovnjakov. Na vodenem raziskovalnem sprehodu boste odkrivali zanimivosti naših obalnih in morskih ekosistemov ter spoznali raznolikost življenjskih okolij ter organizmov, ki jih sicer zlahka spregledamo.
To ni le še en sprehod ob morju – gre za doživetje z namenom. Vaša udeležba neposredno podpira varstvo naravnih območij, ki jih obiskujete, ter prispeva k ozaveščanju in izobraževanju o pomenu ohranjanja morja in narave. Sredstva, zbrana s tem doživetjem, omogočajo izvedbo projektov Zavoda YouSea, ki si prizadeva za zaščito slovenskega morja in njegove obale.
Vsi udeleženci boste imeli tudi možnost postati člani Zavoda YouSea in se aktivno vključiti v naše poslanstvo varovanja biodiverzitete morja.

Letna članarina za včlanitev v družino Zavoda YouSea znaša 10 EUR.